12.03.2019r. uczniowie z klas 1-3 i wychowankowie z odziałów przedszkolnych uczastniczyli w zajęciach profilaktycznych "Z borsukiem bezpieczniej". Dzieci poznały zasady bezpiczeństwa w różnych sytuacjach życiowych. Atrakcją zajęć była policyjna maskotka Borsuk.
Monika Piśkorska
Zapraszamy rodziców uczniów klas 1 - 8 na spotkanie z przedstawicielami policji, które odbędzie się 20 marca br. o godz. 17.00. Tematem spotkania będzie problem zażywania i uzależnienia młodzieży od substancji psychoaktywnych.
Rośliny są ważną częścią życia na Ziemi, bez której nie byłyby w stanie istnieć inne formy życia. Kształtują nasz ekosystem oddziałując na warunki klimatyczne, zmniejszają zanieczyszczenia powietrza. Wywierają wpływ na nasze środowisko kulturowe ze względu na swoje walory estetyczne i krajobrazowe.
O tym jak ważną rolę w życiu odgrywają rośliny, przekonali się uczniowie klas 7-8, którzy uczestniczyli w warsztatach pt. "Etnobotanika, czyli sekretny świat roślin" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Uczniowie mogli się dowiedzieć, w jaki sposób nasi praprzodkowie wykorzystywali właściwości roślin. W trakcie warsztatów przygotowali też pachnące upominki – woreczki z suszoną lawendą, wykonywali zielnik, rozpoznawali rośliny.
Zwiedzając sale muzealne mogli przenieść się w odległe czasy. Oglądali stroje ludowe sprzed wielu lat oraz inne zbiory muzealne z dziedzin rolnictwa, hodowli, rybołówstwa, garncarstwa, kowalstwa, kołodziejstwa, bednarstwa, rzeźby.
Wizyta w muzeum była dla nas ciekawym wydarzeniem i niezapomnianym przeżyciem.
22 lutego klasy 7-8 uczestniczyły w wyjeździe do Warszawy. Głównym punktem programu wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestniczyliśmy w lekcjach muzealnych dotyczących bohaterów powstania oraz broni używanej podczas II wojny światowej. Zaraz po przekroczeniu progu muzeum, zaczęliśmy się poruszać w scenerii z lat II wojny światowej. Chodziliśmy po bruku, wśród murów pokrytych dziurami po pociskach i symbolami Polski Walczącej.
Podczas lekcji uczniowie poznali bohaterów powstania, umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych, losy ludności. Obejrzeli też wystawy tematyczne dotyczące tych zagadnień. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenie, co mogli czuć powstańcy poruszający się nimi w różne dzielnice Warszawy.
Wizyta w muzeum była dla uczniów żywą lekcją historii i patriotyzmu.
21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych języków. Chociaż Polska na skutek wojen i zaborów - straciła dużą część dóbr kultury, to jednak Polacy obronili swoją tożsamość właśnie dzięki językowi polskiemu, w którym powstawały dzieła literatury - skuteczna broń w walce z wrogiem. Dzisiaj minęły zagrożenia zewnętrzne, a celem obchodów jest wskazanie, że warto pielęgnować poprawność naszej mowy oraz wzbogacać wiedzę o języku polskim.
W ramach obchodów tego święta uczniowie klas 4 - 8 rywalizowali w turnieju humanistycznym. Najpierw zostali wprowadzeni w historię obchodów Dnia Języka Ojczystego, a następnie wykonywali różnorodne zadania: układali puzzle, hasła, uzupełniali diagramy, karty pracy, świetnie się przy tym bawiąc. W potyczkach językowych mogli nie tylko sprawdzić swoją wiedzę, ale też wiele się nauczyć. Najtrudniejsze okazały zmagania z łamańcami językowymi, które okazały się trudne do pokonania, ale wprawiły wszystkich w radosne nastroje. Chociaż rywalizacja drużynowa podczas turnieju była wyrównana to wyłoniliśmy klasowego Mistrza Języka Polskiego. W potyczkach I miejsce zajęła klas 4A, II miejsce klasa VIII, a trzecie klasa VII. Na zakończenie zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu. To była świetna zabawa! Język polski da się lubić!
Szkolne Koło Wolontariatu zakończyło zbiórkę karmy dla dla psów i kotów przebywających w Przytulisku Znajdki k.Radzymina. Zabrane artykuły zostały już przekazane do przytuliska.
Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcmo i liczymy na wsparcie w kolejnych akcjach.
koordynator akcji
Monika Piśkorska
Zapraszamy do udziału w konkursie wszystkich przedszkolaków wraz z rodzicami. Szczegóły znajdziecie Państwo w załączniku.
Byłaś dla nas radością i dumą,
jak stal prężna, jak żywioł surowa,
ustom - pieśnią, sercu - krwawą łuną,
Armio Krajowa …
14 lutego przypada 77. rocznica przekształcenia konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Dla uczczenia tego wydarzenia w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez członków Międzyszkolnego Klubu Historycznego Ziemi Radzymińskiej im. Armii Krajowej. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny opowiadający o historii i walce żołnierzy AK.
Armia Krajowa była największą armią podziemną w czasie II wojny światowej. Głównym celem AK było stworzenie struktur wojskowych, a także przygotowanie do powszechnego powstania i otwartej walki z okupantem. Dla Polaków jest symbolem walki o niepodległość, patriotyzmu i męstwa.
WPŁATY NA TZW. "RADĘ RODZICÓW" ROCZNIK 2018/2019
DOBROWOLNYCH WPŁAT MOŻNA DOKONYWĆ POPRZEZ:
- PRZELEW NA KONTO BANKU ALIOR: 83-1240-6335-1111-0010-2778-6517
- BEZPOŚREDNIO U SKARBNIKÓW KLASOWYCH (RODZICÓW)
- PRZED ZEBRANIAMI W SZKOLE (SZATNI) PRZEDSTAWICIELOM RADY
data, 24-01-2019 r
5, 6, i 7 grudnia br. realizowany był program profilaktyki ukierunkowany na ograniczenie zachowań ryzykownych „Archipelag Skarbów”. Prowadzącymi program byli trenerzy z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej.
Pierwszego dnia odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas 7 i 8 oraz nauczycieli z realizatorami programu.
Drugiego i trzeciego dnia odbywały się zajęcia dla uczniów klas 7 i 8.
Wraz ze społecznością naszej szkoły w realizacji programu uczestniczyli także nauczyciele, uczniowie klas 7 i 8 oraz ich rodzice ze Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Nadmie.
Zajęcia w ramach programu realizowane były w formie mitingu w dużej grupie. Program jest rekomendowany w systemie rekomendacji - II poziom jakości „Dobra praktyka”. Środki na realizację przedsięwzięcia pochodziły z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowy w Radzyminie.
Monika Piśkorska
29 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się Zabawa Andrzejkowa, w której udział wzięli uczniowie klas 4-8. Bawili się przy piosenkach, które mogli sami sobie wybrać po wcześniejszym zgłoszeniu się do dj-a (ucznia kl.8 Mateusza Sobańskiego). Następnie udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców, gdzie nie zabrakło słodkości pod każdą postacią. Na koniec każda z klas zaprezentowała swój własny taniec. Myślę, że ten wieczór pozostanie na długo w pamięci uczniów i jeszcze w liczniejszym gronie spotkamy się za rok.
Beata Dąbrowska
Zapraszamy do galerii zdjęc:-)
http://ciemne-radzymin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=268