• Owocowe szaszłyki

    28.11.2018

     

    28 listopada uczniowie kl. III brali udział w kolejnych zajęciach kulinarnych realizujących projekt „Małe gotowanie- smacznie, zdrowo, kolorowo”. Tym razem skoncentrowali się na owocach. Owoce dostarczają witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego i przeciwutleniaczy. Powinny więc znaleźć się
    w naszym jadłospisie każdego dnia.
    Dzięki przygotowanym produktom i pomysłowości dzieci powstały apetyczne szaszłyki.

    Pomysł ten można wykorzystać przygotowując np. przyjęcie dla przyjaciół. Będzie pięknie, smacznie i zdrowo.

    http://ciemne-radzymin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=267

  • Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach – podziękowanie

    Zakończyła się kolejna edycja akcji „Paczka dla kombatanta”, która polegała na zbieraniu produktów żywnościowych, które zostaną przewiezione i przekazane kombatantom na Białorusi, byłym, żołnierzom Armii Krajowej. Akcja została zorganizowana wspólnie z młodzieżą z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Nasza prośba spotkała się z państwa odzewem. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

  • ŚLADAMI NIEPODLEGŁEJ

    27 listopada uczniowie naszej szkoły zrzeszeni w Międzyszkolnym Klubie Historycznym im. Armii Krajowej uczestniczyli w wycieczce Śladami  Niepodległej. Uczniowie zwiedzili  Jatki, Pomnik Żołnierzy Wyklętych, złożyli kwiaty pod Mauzoleum i Kwaterze Żołnierzy AK w Ostrowi Mazowieckiej.

    W Łochowie obejrzeli park oraz pałac. Zapalili znicze pod pomnikami Jana Ignacego Paderewskiego i Hieronima Piotrowskiego „Jury”.

    Wyjazd pozwolił uczniom wspólnie kultywować pamięć o bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego, którzy walczyli o wolną Polskę podczas II wojny światowej, a także przyczynił się do integracji uczniów - członków Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej.

    Kultywowanie pamięci o tych czasach jest ważne dla naszej tożsamości narodowej, a jednocześnie jest realizacją zadań statutowych. „Musimy i Chcemy Pamiętać” to hasło wpisane w działalność Klubu.

  •  

    23 listopada 2018 r. w naszej szkole odbył się Wieczór Patriotyczny pod hasłem "Niepodległa, Niepokorna" z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.  

    Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą poprowadzoną przez ks. Łukasza Tarasiuka. W dalszej części mogliśmy zobaczyć uczniów naszej szkoły w przepięknej akademii przygotowanej pod opieką Pani Moniki Kowalik. Uczniowie inscenizacją, wierszem i piosenką poprowadzili przybyłych gości przez smutne lata zaborów aż do dnia 11 XI 1918 roku. Inscenizacja przypomniała, jak trudna była droga Polaków do odzyskania niepodległości i jak wielu ofiar wymagała.

    Podczas wieczoru wręczone zostały nagrody, w postaci dyplomów i upominków, laureatom konkursów: Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Niepodległa, Niepokorna"- przygotowanego przez P.Jadwigę Zalewską- oraz szkolnego konkursu  "Jesienny wieniec"- przygotowanego przez P.Anetę Sakowską- , zorganizowanych przez naszą szkołę z okazji Święta Niepodległości. Konkursy objęte zostały Honorowym Patronatem Burmistrza Radzymina.

    W dalszej części przedszkolaki oraz uczniowie zaprezentowali wiersze oraz piosenki patriotyczne, które mogliśmy wspólnie zaśpiewać.

    Bardzo cieszy nas fakt, że z okazji Święta Niepodległości spotkali się przedstawiciele różnych pokoleń funkcjonujących w naszej małej ojczyźnie. W wieczornicy wzięli udział uczniowie, rodzice, dziadkowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Swą obecnością zaszczycili nas również zaproszeni goście: P.Krzysztof Dobrzyniecki- wiceburmistrz Radzymina, P.Izabela Paciorek- wiceprzowdnicząca Rady Miasta Radzymina, P.Monika Sztuka-Brzezińska - Radna Radzymina, P.Elżbieta Wołynko- Radna Radzymina, P.Marzena Chwastek- Sołtys wsi Stary Janków, P.Włodzimierz Stanisławski - Sołtys wsi Nowy Janków, P.Krzysztof Czuba-Dyrektor CUW, P.Anna Grzegorek -członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Radzymina  P, P.Wieśława Świeczak- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nadmie, Barbara Moczulska- Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupnie, P.Małgorzata Sieradzka - Dyrektor Przedszkola nr 1 w Radzyminie, P.Władysław Kolatorski- Prezes Międzyszkolnego Klubu Historycznego im.Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, Szkolna oraz Przedszkolna Rada Rodziców.  Dziękujemy wszystkim za przybycie. Piątkowy wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci jako pełen wzruszeń.

    Za organizację tego wieczoru serdecznie dziękuję: P.Monice Sztuce-Brzezińskiej, P.Marzenie Chwastek, P.Karolinie Kasce, Szkolnej Radzie Rodziców. Przede wszystkim dziękuję nauczycielom za piękną dekorację oraz wspaniałe przygotowanie uczniów. 

     

    Zapraszamy do galerii zdjęć :-)

    https://ciemne-radzymin.edupage.org/album/?#gallery/266

  • Program profilaktyczny "Archipelag Skarbów"

    W dniach 6 i 7 grudnia 2018r. uczniowie klas 7 i 8 będą uczestniczyli w programie profilaktycznym Archipelag Skarbów realizowanym przez trenerów  Zespołu Profilaktyki Zintegrowanej. Tego dnia nie będą odbywały się lekcje w tych klasach. Zajęcia w ramach programu będą trwały od godz. 900 do 1300. Obecność uczniów jest obowiązkowa.

    5 grudnia 2018r. o godz. 1800 zapraszamy rodziców uczniów klasy 7 i 8 na zebranie podczas którego odbędzie się spotkanie z realizatorami programu.

  • Śladami Legend Warszawskich

    19.10.2018

    19 października 2018 r. uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Spacerem przez Starówkę zapoznali się z baśniami i legendami Stolicy. Poznali historię Zamku Królewskiego oraz zwiedzali komnaty królewskie.

    Zapraszamy do galerii. 

    https://ciemne-radzymin.edupage.org/album/?

  • Najważniejsze jest śniadanie

    15 listopada 2018 r. w całej szkole pachniało świeżymi owocami, jajkami oraz pyszną szynka. A to wszystko za sprawą klasy III. Uczniowie wraz z wychowawcą przygotowywali uśmiechnięte kanapki. Przekąski wyglądały jak dzieła sztuki, a w dodatku były baardzo smaczne. Oceńcie sami :-)

    https://ciemne-radzymin.edupage.org/album/?

  • Noc w szkole

    Noc w szkole

    I Noc Kinowa w Szkole

    Noc z 9 na 10 listopada z pewnością na długo pozostanie w pamieci naszych uczniów. Wszyscy punktualnie stawili się w szkole.Każdy uczestnik przyniósł ze sobą materace, karimaty, kołdry lub śpiwory. Na poczatku Pani Dyrektor przypomniała uczniom zasady obowiązujące podczas Nocy w Szkole. Pani Dominika Klimek natomiast zapoznałą wszystkich z harmonogramem wydarzenia. Dalej była już tylko świtna zabawa. Uczniowie klas 1-3, podzieleni na grupy, grali w gry planszowe oraz poznawali zabawy z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Uczniowie klas 4-8 również mogli pograć w rózne gry planszowe, natomist Pan Piotr Orkiszewski i  Pan Marcin Ligęza przygotwali zabawy sportowe. Ok. 21.30 odbyła się wspólna dyskoteka a po niej przyjechała pizza. Najdzeni oraz przebrani w piżamy uczniowie przygotowali posłania do snu a na ekranach pojawiły się  filmy. Oprócz pizzy każdy uczeń otrzymał paczkę popcornu oraz napój. Rano wszyscy wzięli udział we wspólnej rozgrzewce. Po posprzątaniu sal,, wszyscy udali sie do domów.

    Dziękujemy naszym nauczycielom : p. Dominice Klimek, p. Anecie Sakowskiej, p.Jadwidze Zalewskiej, p.Katarzynie Tymczyszyn, p.Piotrowi Orkiszewszkiemu oraz p.Marcinowi Ligęzie za zorganizaowanie i opiekę podczas wydarzenia. 

    Zapraszamy do galerii zdjęć :-) https://ciemne-radzymin.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D

  • Ballada o tej co nie zginęła, czyli młodzież z gminy Radzymin w hołdzie Biało-Czerwonej

    Popołudniowa niedziela 11 listopada 2018 roku była pełna wrażeń i wzruszeń. W tym czasie sala sportowa ROKiS w Radzyminie wypełniła się po brzegi. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności po 123 latach zaborów, młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego Ziemi Radzymińskiej im. Armii Krajowej przedstawiła  społeczności  widowisko słowno - muzyczne pt. Ballada o tej, co nie zginęła. Program artystyczny obejmował treści historyczne i poezję. Młodzi artyści zaprezentowali losy naszej ojczyzny począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Krok po kroku ukazali drogę Polaków do odzyskania niepodległości.  Pokazali, że w naszym narodzie tkwi ogromna siła charakteru i wola walki. Przypomnieli też jaką rolę w walce o niepodległość odegrali mieszkańcy Radzymina.

    Uczniowie wspaniale odtworzyli swoje role. Scenografia, stroje i rekwizyty przeniosły nas w czasy  Rejtana, Kościuszki, Mickiewicza. Spektakl ukazał gorące pragnienie wolności naszych przodków i ukochanie Ojczyzny.  Pokazał, iż właśnie te wartości stały się drogowskazami na czas niewoli dla wszystkich tych, którzy mimo ucisku, prześladowania wroga podejmowali walkę z ciemiężcami z wiarą, że Polska  będzie wolnym państwem.

    Całość urozmaiciły znane, ciekawe i wpadające w ucho  pieśni i piosenki patriotyczne, tańce: polonez, mazurek, współczesne oraz filmy, przygotowane przez młodzież, stanowiące tło do prezentowanych scenek historycznych.

    Naszą szkołę reprezentował Czarek Polak, który pełnił rolę narratora oraz przedstawił sugestywną interpretację „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza.

    Końcowe  brawa świadczyły o tym, że program  się podobał i poruszył serca widzów.

     Monika Kowalik

  • Wyjazd kl. 8 i 7 na spektakl do Radzymina

    7 listopada klasy 8 i 7 obejrzały spektakl pt. „Ziuk” wystawiony przez grupę teatralną "Maskarada". „Maskarada” to zespół młodych ludzi, którzy przygotowują przedstawienia teatralne pod okiem aktorki Małgorzaty Puzio.

    "Ziuk” to historia młodości Józefa Piłsudskiego. Przedstawienie pokazuje pierwsze miłosne rozterki w życiu młodego Marszałka, a także okres zsyłki na Syberię i kolejne lata życia. Bohater nie jest przedstawiony jak Marszałek, Naczelnik czy Komendant, bo z tej strony jest powszechnie znany, ale jak młody mężczyzna, którym targają najróżniejsze emocje i wątpliwości. W sztuce znalazło się miejsce na wzruszenie, powagę i dowcip. Był żart, piosenka i plotka, czyli wszystko, co niesie ze sobą życie tak wybitnej postaci, jaką był Marszałek , a niekonwencjonalna formuła teatru w teatrze, z całą pewnością zainteresowała młodych odbiorców.

    Dodatkowym walorem przedstawienia był fakt, że główną rolę znakomicie odegrał uczeń naszej szkoły - Czarek Polak. Gratulacje dla reżysera i młodych wykonawców!

     

                                                                                                                          Monika Kowalik

  • 31.10.2018 r. Piraci i Piratki opanowali Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ciemnem

    Pierwszaki i uczniowie klas starszych stworzyli widowisko w scenerii przemiany od pirata do dobrego ucznia i człowieka. Piraci pod wodzą starszych kolegów udowadniali, że chca dołaczyć do Załogi naszej szkoły.
    Ślubowaniem i pasowaniem na ucznia przez Panią Dyrektor, zakończył się etap bycia „piratem” i „piratką” a rozpoczął się pierwszy etap bycia uczniem i związana z tym szkolna przygoda.

    Zapraszamy do galerii zdjęc :-)

    http://ciemne-radzymin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=262

     

  • Angielska Bajkowa Tytułomania

    Dzień Postaci z Bajek w naszej szkole to również dodatkowa lekcja języka angielskiego. W dniu dzisiejszym w ramach Angielskiej Bajkowej Tytułomanii uczniowie klas starszych (klasy 5a, 5b, 6 oraz 7) mieli okazję uczestniczyć w quizie odgadując i poznając angielskie tytuły różnych klasycznych bajek, co czasami okazywało się nie lada wyzwaniem😊 Dodatkowo uczennice klasy 5a przygotowały zabawę dla uczniów klas młodszych angażując swoich kolegów w językowe łamigłówki i rozdając słodkie nagrody.

    Rozstrzygnięcie quizu wkrótce!

  • Dzień Postaci z Bajek

    05.11.2018

    W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbył się Dzień Postaci z Bajek. Każdy uczeń mógł przebrać się za ulubioną postać z animowanego świata. Zabawie ulegli również nasi nauczyciele oraz Pani Dyrektor. Każdy przebrany uczeń otrzymał słodką niespodziankę od Fiony. Na zajęciach muzyki uczniowie rozpoznawali piosenki z bajek, a klasa 4b przyogotowała przedstawienie pt."Kopciuszek- wersja wspołczesna". Przedszkolaki zaś przeniosły się w świat bajek i baśni. Dzieci pomagały Kopciuszkowi oddzielić groch od fasoli. Były zagadki, zabawy muzyczne. To był naprawdę udany dzień. 

    Zapraszamy do fotoleracji :-)

  • KONKURS

    KONKURS
  • Konkurs plastyczny "Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję"

    Konkurs plastyczny "Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję"
  • Rondelkolandia w klasie 2

    26.10.2018

    Uczniowie klasy drugiej ,12 października, zamienili się w małych szefów kuchni. W ramach realizacji projektu
    "Małe gotowanie - Smacznie, Zdrowo, Kolorowo”, mali kuchmistrzowie przygotowywali kolorowe smakołyki - stworki z owoców i warzyw według własnej fantazji. Cudaki ”Owocako - warzywiaki” zawierały sporą dawkę witamin i składników odżywczych, wyglądały bajecznie i kolorowo.

    Degustatorzy zapewniają, że smakowały również wybornie. Zapraszamy do galeriilaugh

                

  • Zakończenie zbiórki artykułów higienicznych - podziękowanie

    W imieniu Dyrekcji ZSP, opiekunów SU, członków SU oraz koordynatorów Ośrodka Pomocy Społecznej, chciałabym podziękować uczniom oraz rodzicom za zaangażowanie oraz chęć pomocy w zbiórce arykułów hgienicznych dla domów dziecka w Równem oraz Wyszkowie. Mam nadzieję, że w przyszłości więcej uczniów zaangażuje się w tego typu akcje, bo przecież "Pomagając innym pomagacie i sobie".

    Katarzyna Piasecka 

  •  

    II Mazowiecka Regionalna Konferencja Rad Rodziców

    15.10.2018 Warszawa,

    Kuratorium Oświaty w Warszawie

    Al. Jerozolimskie 32, 00-024 Warszawa

    II_Mazowiecka_Regionalna_Konferencja_Rad_Rodzicow.docx

    program_-_II_Mazowiecka_Regionalna_Konferencja_RR.doc

  • 2 listopada 2018 (piątek)– dzień wolny od zajęć dydaktycznych

    Dla uczniów wymagających opieki zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńcze.

    Prosimy o zgłoszenia poprzez wpisanie ucznia na listę w szatni do dnia 26 października 2018.

  • Chemiczny wulkan

    Chemiczny wulkan
    08.10.2018

    Uczniowie drugiej klasy podczas realizacji tematu Zabawa w gotowanie mogli przeprowadzić swój pierwszy eksperyment i zaobserwować wspaniały wybuch "lawy".
    To wcale nie jest trudne!

    Przygotuj: duży talerz (tacę), miskę, szklankę (może być plastikowa), duży słoik, łyżkę

     


    Aby zrobić „wybuch” potrzebujesz:

    * mąki
    * wody
    * sody oczyszczanej (proszku do pieczenia)
    * octu


     

    Jak zrobić „wybuch”?:

    1. Ustaw słoik na tacy, aby „lawa” nie rozlała się po całym pomieszczeniu.
    2. W misce wymieszaj 1/3 szklanki mąki z 2 łyżkami sody oczyszczonej (proszku do pieczenia) i wymieszaj.
    3. Dolej wody tyle, żeby postało ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Do ciasta można dodać farby, aby lawa była kolorowa.
    4. Przelej ciasto do słoika.
    5. Wlej jednym ruchem ocet tak, by jego warstwa znajdowała się 2-3 cm nad ciastem.

    Zobacz jaki piękny wybuch lawy!

    Jak to się dzieje?

    Powstała piana to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą oczyszczaną (zasada).
    Taki eksperyment to wspaniała zabawa! Spróbujcie i Wy!

    Aneta Sakowska

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem
    Ciemne, ul. Wołomińska 208
    05-250 Radzymin
  • (022) 763-07-80 szkoła
    784-357-921 przedszkole

    Fax: 22 763 07 80